Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülke ekonomisine katkı sağlayan düzenli üretim yapan çiftçilere verilen tarla destek parası bu yıl da verilecek. Her yıl çiftçi olarak ülkeye üretim yaparak katkı sağlayan çiftçilere gübre ve mazot para desteği ödemesi yapılıyor. Peki bu yıl da çiftçilere ödenecek olan 2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

Türkiye’nin her yerinde çiftçiler elinde olmayan sebeplerle kötü iklim şartlarına rağmen yıl boyu geçimini idame ettirebilmek için ürünler ekip biçiyor, ülkeye katkı sağlıyor. Hal böyle olunca da devlet her yıl tarla destek parası ödeyerek çiftçilerin harcadıkları mazot parasının bir kısmını ve tarlaya uygulanan gübre için satın alınan gübrenin bir kısmını ödüyor. Ödenecek tarih net bir şekilde belli olmamasına karşılık çiftçilerin aklında ise 2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek? sorusu oluyor.

2020 Tarla Destek Parası Ne Kadar?

Çiftçi Kayıt Sistemi‘nde bulunan çiftçilere bu yıl ödenecek tarla destek tutarları belli oldu. Belirlenen tutara göre yulaf, arpa, çavdar ve buğday için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası ise gübre olmak üzere toplamda 27 lira destek parası ödeneceği açıklandı. Bunun dışında diğer tarım ürünlerine gelecek olursak patates için ödenecek olan belirlenen tutar 27 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 31 lira, kuru soğan, dane mısır için belirlenen tutar 25 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 29 lira, yaş çay, yem bitkileri ve fındık için ise 17 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira, mercimek, kuru fasulye, nohut için 22 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplamda 26 lira, zeytin ve diğer ürünler için 4 lirası gübre, 15 lirası mazot olmak üzere 19 lira destek verileceği açıklandı.

2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek? sorusunun cevabını ise Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, toplam 2 milyar 384 milyon lira olan destek ödemelerinin 31 Ocak’ta başlayacağını, ödemelerin ise TC kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılacağını ekledi.