• YARIM ALTIN
  1.493,40
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6957
  % -0,10
 • € EURO
  8,9832
  % -0,01
 • £ POUND
  9,7976
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  1,1297
  % -0,19
 • РУБ RUBLE
  0,1003
  % 0,23
 • BITCOIN
  79337,750
  % -1,50
 • BIST 100
  1.102,65
  % 0,59

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği

2020 yılında tüp bebek tedavisi devlet desteği alabilmek için eşlerin en az birinin 900 prim günü genel sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi devlet desteği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. 3 tüp bebek tedavisi için devlet desteği verilebilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere bakıldığında; yıl içerisinde 42.000 çiftin tüp bebek tedavisi gördüğü görülmektedir. Klasik tüp bebek işlemi ve hasta çocuk sahibi olup tekrar çocuk sahibi olmasını istemesi hali olmak üzere iki farklı nedenden dolayı tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tedaviye başlayacak olanların 40 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği Nedir?

Tüp bebek tedavi desteği; tedavi ve ilaç desteğinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığı bir tedavidir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve normal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler bu yönteme başvurmaktadırlar. Daha önceki evliliğinden çocuk sahibi olanlar veya çocuk evlat edinenler; tüp bebek tedavisi için devlet desteği alma haklarını kaybetmemektedirler. Her çifte 3 adet tüp bebek tedavisini deneme şansı verilmektedir. Şartları sağlayan çiftlerden alınan tek ücret katkı payı ücretidir.

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği Hangi Kanun İle Açıklanmaktadır?

Tüp bebek tedavi desteğinin yer aldığı kanun; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’dur. 63’üncü madde kapsamında, yardımcı üreme yöntemlerinin tedavileri için SGK desteğinin alınabilmesinin mümkün olduğu belirtilmektedir. Sağlık Uygulama Tebliği’nin 2.4.4.İ Yardımcı Üreme Yöntemi Tedavileri maddesi kapsamında da tüp bebek tedavisi için devlet desteği alınabileceği belirtilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisine Devlet Desteği Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Tüp bebek için devlet desteği alabilme koşulları aşağıda verilmiştir:

 • Tüp bebek tedavisinin yapılmaya uygun olduğunun yer aldığı sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Bu rapor kapsamında kişinin yapılan bütün tıbbi tedavilere rağmen normal yollar ile çocuğunun olamayacağının belirtilmesi istenmektedir. Dolayısı ile yardımcı üreme yöntemlerinin gerekli olduğu da raporda olmalıdır.
 • 23 yaşını doldurmuş ve henüz 43 yaşından gün almamış olanlar tüp bebek tedavisine başvurduklarında devlet desteği talep edebilmektedirler.
 • En az 3 yıllık evlilikleri olan çiftlere tüp bebek tedavisi için devlet desteği verilmektedir.
 • En az 3 yıllık evli olan çiftlerin en az 2 kere aşılama yapmış olmaları talep edilmektedir.
 • Sperm sayısı 5 milyondan az olanlar, tüpleri kapalı olanlar ve yumurta rezervleri düşük olanlar; istisnai durum olarak nitelendirilmektedir. Bu durumların yaşanması halinde, çiftlerin en az 3 yıllık evli olup olmamasına bakılmamaktadır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmesi olan kurumlarda tüp bebek tedavisi yaptırılabilmektedir.
 • Tüp bebek tedavisi için devlet desteğine başvuracak olan çiftlerin son 3 sene içerisinde tedavi yöntemlerini denediği ve sonuç alamadığı belgelenmelidir. Sağlık hizmeti veren bir kurum tarafından bu evrakın edinilmesi zorunludur.
 • Çiftlerden herhangi birinin en az 5 senelik sağlık sigortası priminin yatırılmış olması talep edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Alabilmek İçin Tedaviye Başlama Yaşı Kaçtır?

Tüp bebek için tedaviye başlama yaşı, 40 yaş olarak belirlenmiştir. 40 yaşını doldurmuş olanların tedavi masraflarını Sosyal Güvenlik Kurumu ödememektedir. Tüp bebek tedavisi için destek almak isteyenlerin gerekli olan sağlık raporunu aldıkları tarihin 40 yaşından önce olması gerekmektedir. Sağlık kurulu raporu alındıktan sonra ise; 30 gün içerisinde embriyo transferi yapılması durumunda, tüp bebek tedavisinin giderleri karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavi Raporu İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüp bebek tedavi raporu için önemli noktalar aşağıda belirtilmiştir:

 • Tüp bebek ünitesi olan üniversite hastanelerinden veya devlet hastanelerinden tüp bebek raporu almak için işlem başlatılabilmektedir.
 • FSH, AMH değerleri, rahim filmi ve en az 3 farklı zaman diliminde verilmesi istenen sperm tahlillerinin sonuçlarının tüp bebek tedavi raporunda olması gerekmektedir.
 • Yapılan tahliller sonucunda 2 farklı rapor verilmektedir. Bu raporlardan bir tanesi ilaç raporu, diğeri ise tedavi raporudur. İlaç raporunun geçerlilik süresi 1 aydır. Ancak tedavi raporu için bu süre 6 aydır.
 • Her tüp bebek uygulaması yapılacağı zaman yeni bir rapor çıkartmak için hastaneye gidilmelidir.
 • Tüp bebek tedavisi devlet desteği için gerekli raporun SGK’nın belirlediği şartlara uygun olarak düzenlenmesi gereklidir.
 • Raporun alınabilmesi için geçen süre hastaneden hastaneye göre değişiklik göstermektedir.

Tüp Bebek Tedavi Raporu Alabilecek Olanlar Kimlerdir?

Tüp bebek tedavi raporu sahipleri aşağıdaki gibidir:

 • Yapılan sperm testinde ileri hareketli sperm sayısı 5 milyondan az çıkan erkekler rapor alabilmektedir.
 • Sperm testi sonucunda sperm sayısı sıfır çıkan, yani azoospermi olan kişilere tüp bebek tedavi raporu verilmektedir.
 • Açık ya da kapalı yapılan ameliyat sonucunda kadınların tüplerinin ikisinin de tıkalı olduğu saptanır ise; rapor alınabilmektedir.
 • Standart tedaviden herhangi bir sonuç alınamaması ve hem hormonal hem de yumurtlama sorununun olması durumunda tüp bebek tedavisi görebilmek için onay alabilmektedir.
 • Yumurtalık rezervleri az olan ve yumurtalıkları zayıflamış olan kadınlara tüp bebek tedavi raporu verilmektedir.
 • Kısırlık probleminin nedeni belirsiz olanlar; son 3 sene içerisinde 2 kere iğne tedavisi olması durumunda hamile kalamaz ise ve bunu belgeler ise, heyet raporu çıkartabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Devlet Desteği Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavi desteği, yapılan denemeye göre farklılık göstermektedir. İlk tüp bebek tedavisinde tedavi ücretinin %30’u, ikincisinde %25’i ve üçüncüsünde de %20’si devlet desteği adı altında karşılanmaktadır. Ayrıca tedavi ücretleri üzerinden katılım payı ödemesi yapılması gerekmektedir. İlaç raporu alındığında raporda belirtilen ilaçların %80’i devlet desteği kapsamına girmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Fiyatları Ne Kadardır?

Tüp bebek ücretlerine bakıldığında; hastaneye, kullanılan malzemeye, fiyat politikasının belirlendiği protokole göre değiştiği görülmektedir. Türkiye için değerlendirildiğinde; Marmara Bölgesi’nde tüp bebek tedavisinin yaptırılması durumunda, daha düşük ücretlere tedavi yaptırılabilmektedir. Tüp bebek için tedavi ücretleri; ortalama 6.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. İstanbul’da 6.000 TL’ye tedavi uygulayan kurumlar var iken, Ankara’da tedavi ücretinin alt limiti 7.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Tüp bebek tedavisi uygulayanlar için ilaç tedavisi ise ortalama 2.000 TL ile 3.500 TL arasında tutmaktadır.

Kök Hücre Vericisi Kardeş Doğması İçin Tüp Bebek Tedavisi Uygulandığında Devlet Desteği Alınabilir Mi?

Kök hücre vericisi kardeş için tüp bebek devlet desteği alabilmek mümkündür. Ancak bunun için hasta çocuğun tedavisinin kök hücre vericisi kardeş dışında herhangi bir yöntem ile yapılabilmesinin mümkün olmaması gerekmektedir. Kemik İliği Nakil Merkezleri’nin çocuk adına düzenledikleri sağlık kurulu raporu ile devlet desteği alınabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Nasıl Bilgi Sahibi Olunur?

Tüp bebek bilgilendirmesi için SGK bir hat açmıştır. Yeni tüp bebek bilgilendirme hattı üzerinden tüp bebek ile ilgili bilgi alabilmek, tüp bebek tedavisi devlet desteği ile ilgili ayrıntıları öğrenebilmek mümkün olmaktadır. Ücretsiz bir hattır. Bu hat üzerinden tüp bebek tedavisi yapan merkezlerin öğrenilebilmesi ve bu merkezlerin işlemi ne kadara gerçekleştirdiğinin sorulabilmesi mümkündür.