Emlak ve inşaat bir ülkenin atardamarları gibi ekonomiye devamlı canlılık veren ve hareketli tutan bir sektördür. Ülkemiz içerisinde faaliyet gösteren inşaat sektörü, diğer ülkelere nazaran oldukça ilerde sayılır. Özellikle büyük şehirlerde yer alan büyük projeler ile şehirlerimiz adeta bir şantiye misali çalışmaktadır. Bu çalışmalar ile gelişen inşaat firmalarımız, dünya devleri ile yarışır duruma gelmiştir. Aynı zamanda büyük rantlar kazanılan bir iş kolu durumundadır. Bu iş kolunda yer alan üretici, tüketici ve imalatçı olarak çok fazla insan çalışmaktadır. Özellikle son yıllarda TOKİ en küçük yerleşim yerlerinde dahi başlatmış olduğu inşaat çalışmaları ile emlak alanında büyük atılımlar yapmıştır.

Kentsel Dönüşümle Müteahhitler ve Arsa Sahipleri Kazançta

İnşaat sektöründe kullanılan tekniklerin giderek yenilenmesi ve teknolojinin bu yenilenmeye destek olması ile birlikte daha hızlı ve gelişmiş bir inşaat sistemi oluşmaktadır. Bu sistem sayesinde güven ve konfor bir arada hareket etmektedir. Maliyetlerin artmasına rağmen inşaat sektöründe herhangi bir yavaşlama görülmeden hızını arttırmaktadır. Özellikle lüks bölgelerde bulunana emlak fiyatları çoktan ülke şartlarını aşmış duruma gelmiştir. İster yatırım için, isterse ihtiyaç için alınan emlak her zaman kazandıran ve daima değerini koruyan bir sektör olmaktadır. Normal apartman sistemlerinin kentsel dönüşümler ve özel projeler ile blok – site sistemine dönmesiyle beraber değer kazanmaktadır. Bu değer kazanımı ile birlikte sektörün kazanımları da artmaktadır.

Daire Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Ülkemizde daire, arsa ve iş yeri fiyatları bulunduğu konuma göre belirleniyor. Hızlı bir şekilde değer kazanan imarlı bölgelerde yapılan konut ve akıllı ev projeleri bu bölgelerin değerini artırırken, imarlı olduğu halde bu mülklerin ucuza satıldığı yerlerde mevcut. Konutları satın alan müşteri kitlesinin dikkat ettiği bir diğer konu ise; konum, yapılan binaların konfor ve lüksü gibi fiyatların belirlenmesinde büyük bir önem arz eden şeylerdir. Ülkemizin tüm illerinde ve semtlerinde daire, arsa, arazi veya iş yeri fiyatları nasıl, hangi bölgeler imarlı veya acil satılık ile fiyatı düşürülen daire seçenekleri gibi başlıkları Türkiye’nin en geniş finans ve emlak platformu FinansalPusula’dan en güncel haliyle takip edebilirsiniz.